counter for blogspot
Kedi Maması Beşiktaş

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kedi Maması Beşiktaş

Kedi Maması Beşiktaş

Günümüzde petshoplarda çeşit çeşit evcil hayvan mamaları bulunmaktadır. Fakat hangisi kaliteli, hangisi kedimiz için en iyi seçenek bu gibi sorularak yanıt bulup doğru bir seçim yapılması gerekir. Bu konu hakkında çoğu kişinin pek fazla bilgisi yoktur. Bilinçsizce alınan mamalar evcil hayvanınıza ciddi zararlar verebilir. Öncelikle kedi mamalarının AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) […]

Günümüzde petshoplarda çeşit çeşit evcil hayvan mamaları bulunmaktadır. Fakat hangisi kaliteli, hangisi kedimiz için en iyi seçenek bu gibi sorularak yanıt bulup doğru bir seçim yapılması gerekir. Bu konu hakkında çoğu kişinin pek fazla bilgisi yoktur. Bilinçsizce alınan mamalar evcil hayvanınıza ciddi zararlar verebilir. Öncelikle kedi mamalarının AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) veya FEDIAF onaylı olmalıdır. Ayrıca complete & balanced (tam ve dengeli) ibaresini de bulundurmaları gerekir.  AAFCO sadece Amerika’da üretilen kedi mamalarında bulunur.

 

Kediler için genellikle protein açısından zengin yağ oranı bakımından az, tahıl içerme oranı az olan mamalar daha yararlıdır. Fakat yağ oranı yüksek mamalar genelde kedilere daha lezzetli gelmektedir. Çok yüksek proteinli mamalar ise kedilerde böbrek ve üre rahatsızlıklarını meydana getirir.  Kedi maması seçerken bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. İnsanlar için çeşit çeşit yiyecek olduğu gibi bu hayvanlar içinde böyledir. Balıklı mamaları ele alacak olursak,  kedinin tüy döküm oranını azaltır ve tüylerinin parlaklığını arttırır. Tavuklu mamalar ise alerjiye neden olabilir. Alerjik reaksiyonlara sebep olan mamalarda genelde yan ürünler kullanılır. Bu açıdan hayvansal ürün kullanılan mamaları tercih etmeliyiz.

 

Kedilerin günlük ihtiyaçlarını yaş mamadan karşılamaları gerekir. Çünkü yaş mamalar kedinin ihtiyacı olan su miktarını da karşılar. Bu yüzden yaş mamalar daha çok tavsiye edilir. Kuru mamalar su ihtiyacını karşılayamadığı için, karbonhidrat oranı bakımından yüksek olduğu ve içerisinde hayvansal içerikli proteinden çok tahıl bulunması nedeniyle tavsiye edilmezler. Bir kedi mamasının sağlıklı ve kaliteli olabilmesi için içerisinde kediye alerji yapabilecek olan mısır, mısır gluteni,  digest ve soya gibi maddeler bulunmamalıdır. Ayrıca sağlıklı bir kedi mamasında dengeli fosfor,  kalsiyum ve magnezyum oranına sahip olmalıdır. Bu oranlardan herhangi birinin yüksek olması durumunda kedimizde böbrek taşı, idrar yolu hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkarır.  Dengeli protein oranı da bir diğer önemli faktördür.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kedi mamalarının kimyasal koruyucu ile mi yoksa doğal yollarla mı muhafaza edildiğidir. Mamaları muhafaza etmek için kullanılan kimyasal maddeler BHA, BHT, equitoxin vb. dir. Bu maddeler oldukça zehirlidir. Doğru oranda kullanılması gerekmektedir. Sağlıklı bir kedi mamasında taurin dediğimiz madde bulunmalıdır. Bunun yanı sıra içinde birçok vitamin, mineral ve kabızlığı önleyici elementler bulunmalıdır.

Taurin kedilerde görme ve kalp fonksiyonları açısından çok önemlidir. Bu madde kedilerin vücudunda üretilemediğinden mutlaka dışarıdan takviye olarak alınmalıdır. Taurin maddesi mama dışında kedi vitaminleri, vitamin pastaları ve taurin tabletleri aracılığıyla alınabilir.

 

Bildiğimiz gibi çok çeşitli kedi mamaları bulunmaktadır. Kedi MamasıBeşiktaş, whiskas, micho ve vb gibi. Kesinlikle alınmaması gereken markalarda ise whiskas başta bulunuyor. Tuz ve katkı maddelerini normalden fazla bulundurduğundan dolayı çeşitli böbrek hastalıklarına yol açabiliyor. La cat ise yine tuz oranı yüksekliğinden dolayı tercih edilmeyen markalar arasındadır. Çünkü kedilerde karaciğer rahatsızlığı meydana getirir. Goody tahıl oranı yüksek olduğundan dolayı tercih edilmiyor. Tahıl oranı yüksekliği kedilerde tüy dökümü oranını arttırır. Micho, Mitomiks, Bonacibo gibi markalar ise ülkemizde üretilen ucuz ve kalitesiz markalar arasındadır. Bu markaların tercih edilmeme sebebi ise mamanın içindeki kristal oranının fazla olmasıdır. Kristal içeriği fazla olan mamalar kedilerde kusma, kanlı idrar, bağırsak yırtılması ve damar tıkanıklığı gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarır.

 

Kedi maması almadan önce iyi bir ön araştırma yapılması gerekir. Hangi markalar besin değeri açısından yüksek, hangi markalar kedilerde alerji yapabilecek maddeler bulundurmaz, hangi markalar kesinlikle kullanılmamalı gibi sorulara yanıt bulmadan rastgele bir seçim yapılmamalıdır. Bilinçsizce alınan her mama kedinizde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilir. Bu konuda evcil hayvan sahiplerinin ciddi bir bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • YENİ
 • YORUM
Etiketler
en iyi kedi mamaları etli kedi maması Foxy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması Foxy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması alınır mı Foxy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması fiyat bilgisi Foxy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması iyi midir Foxy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması nasıldır Golosi kedi maması Goody Kedi Maması Goody Yavru Kuru Kedi Maması Goody Yavru Kuru Kedi Maması alınır mı Goody Yavru Kuru Kedi Maması fiyat bilgisi Goody Yavru Kuru Kedi Maması iyi midir Goody Yavru Kuru Kedi Maması nasıldır Hills Chunks İn Gravy Kitten Hindi Etli Yavru Kedi Konserve Maması Hills Chunks İn Gravy Kitten Hindi Etli Yavru Kedi Konserve Maması alınır mı Hills Chunks İn Gravy Kitten Hindi Etli Yavru Kedi Konserve Maması fiyat bilgisi Hills Chunks İn Gravy Kitten Hindi Etli Yavru Kedi Konserve Maması iyi midir Hills Chunks İn Gravy Kitten Hindi Etli Yavru Kedi Konserve Maması nasıldır Hills Tunder Chunks İn Gravy Okyanus Balıklı Kedi Konserve Maması Hills Tunder Chunks İn Gravy Okyanus Balıklı Kedi Konserve Maması alınır mı Hills Tunder Chunks İn Gravy Okyanus Balıklı Kedi Konserve Maması fiyat bilgisi Hills Tunder Chunks İn Gravy Okyanus Balıklı Kedi Konserve Maması iyi midir Hills Tunder Chunks İn Gravy Okyanus Balıklı Kedi Konserve Maması nasıldır Hills Yetişkin Somonlu Kedi Konservesi Hills Yetişkin Somonlu Kedi Konservesi alınır mı Hills Yetişkin Somonlu Kedi Konservesi fiyat bilgisi Hills Yetişkin Somonlu Kedi Konservesi iyi midir Hills Yetişkin Somonlu Kedi Konservesi nasıldır Kaliteli Kedi Maması kedi bakımı kedi beslenme kedi konserveleri kedi konservesi kedi mama fiyatları kedi mamaları kedi maması kedi maması fiyatları kedi maması kalitesi kedi sağlığı kısırlaştırılmış kedi maması Matisse kedi mama fiyatları Matisse kedi maması Matisse kedi maması fiyatları sağlıklı kedi mamaları
Tüm Hakları Saklıdır 2016